Udruženje radnika na internetu: “Predstavnici Vlade Srbije nisu usvojili naše zahteve i argumente”
Nakon današnjih pregovora sa predstavnicima Vlade Srbije, Udruženje radnika na internetu saopštilo je na svojoj fejsbuk grupi da država nije usvojila njihove zahteve i argumente. Predstavnici radnika na internetu podsećaju kako žele da se problem koji je nastao jer država želi da im naplati porez za nekoliko godina unazad, reši u obostranu korist.
Prema rečima prestavnika Udruženja radnika na internetu Vlada Srbije je predložila da se do donošenja odgovarajućih izmena zakona, koje se očekuju u aprilu, nastavi sa obustavom poreske kontrole, piše NOVA EKONOMIJA.
Sa druge strane, kako naglašavaju novim zakonskim odredbama bi se regulisale njihove prošle i kako kažu “navodne” poreske obaveze frilensera na nekoliko načina:
- Otpisom kamata.
- Podizanjem normiranih troškova sa 20 na 43%.
- Reprogramom duga sa najdužim rokom otplate od 10 godina.
Ovaj obračun bi, kako navodi Udruženje radnika na internetu, važio i za buduće prihode frilensera, odnosno radnika na internetu, sve do donošenja novog zakona koji bi regulisao takozvane “fleksibilne” oblike rada.
Podsećaju i da je taj novi zakon je planiran za kraj ove ili za početak naredne godine.
“Mi smatramo ovu ponudu, odnosno predloženo rešenje Vlade potpuno neprihvatljivim”, kažu u tom udruženju.
Dodaju i da u Vladi Srbije nisu iskazali ni minimum razumevanja za trenutne probleme radnika na internetu koje su predstavnici države “sami izazvali dogogodišnjim nečinjenjem, a potom naprasnim delovanjem Poreske uprave i hajkom na ljude koju su pošteno radili i izdržavali se”.
Iz tog udruženja poručuju da neće i da ne mogu da stanu sa svojom borbom.
Pozivaju sve ljude koji to žele, da iskažu svoje mišljenje o najnovijem predlogu vlade, koja će ga zvanično, prema njihovim rečima, predstaviti u ponedeljak.
Udruženje radnika na internetu nekiliko puta je organizovalo proteste zbog namere države da im jednokratno naplati porez, od 2015. godine do danas.
Tokom poseldnjeg protesta koji je održan u Beogradu i na koji su došli mnogi frilenseri iz drugih gradova Srbije, kabinet predsednice vlade pozvao ih je na pregovore o aktuelnim problemima.
Pre početka današnjih pregovora predstavnik Udruženja radnika na internetu, Miran Pogačar, izjavio je da se frilenseri bore jer žele da ostanu, rade i da žive u Srbiji, kao i da je to suština njihove borbe.
“Ako pregovori ne uspeju, dići ćemo pola Srbije. Ja se nadam da će nadležni imati razumevanja, da ne treba da se igraju s nama i da se mi ne šalimo, već da ćemo preduzeti naredne korake”, izjavio je Pogačar, a preneo portal Startit.
Među frilenserima ima i dosta studenata koji zarađuju za džeparac predavajući engleski jezik putem interneta, pa su i oni, kao i mnogi drug koji ne zarađuju velike sume novca, bili ili se nalaze pod kontrolom Poreske uprave, o čemu je nova ekonomija već pisala.
Pročitajte još
Frilenseri protiv predloga Vlade Srbije
Frilenseri posle pregovora: Ili će se OBUSTAVITI SVI POSTUPCI koje vodi Poreska i sva doneta REŠENJA UKINUTI, ili izlazimo iz pregovora!
Zaštitinik građana kontroliše Ministarstvo finansija zbog retroaktivne naplate poreza frilenserima
Dobio rešenje na 6.000.000 od Poreske uprave, gde su mu se ranije smejali kad je plaćao: “Ti mora da mnogo voliš Vučića pošto si platio porez”
Vlada odobrila poskupljenje putarine
Đorđević: Pobeda frilensera je dokaz da se vlast plaši svakog bunta naroda