Podneta krivična prijava protiv Ziđina zbog zagađenja
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) podneo je krivičnu prijavu protiv preduzeća “Serbia Zijin Copper” u Boru i protiv direktora zbog sumnje da su izvršili krivično delo zagađenje životne sredine, saopštio je RERI.
Kako se navodi, RERI je podneo prijave uzimajući u obzir činjenicu da je kompanija Ziđin tokom prošle godine 24 puta ispuštala zagađujuće materije u vazduh u prekograničnim vrednostima i time izazvala zagađenje životne sredine.
Uredbom o uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha propisana je dozvoljena granična vrednost nivoa sumpor-dioksida u vazduhu od 350 mikrograma po kubnom metru.
Kako navode u RERI-ju, tokom postupaka inspekcijskih nadzora od strane Ministarstva zaštite životne sredine, utvrđeno je da je kod kompanije Ziđin bilo satnih prekoračenja graničnih vrednosti koncentracije sumpor-dioksida u vazduhu i to u višestruko većim vrednostima u odnosu na one koja je dozvoljena važećim propisima.
„To nesumnjivo ukazuje da je radnjama osumnjičenog pravnog lica došlo do zagađenja vazduha u većoj meri, odnosno izvršenja krivičnog dela, ali nadležna inspekcija nije podnela krivičnu prijavu protiv odgovornih lica“, navodi se u saopštenju.
Takođe su naveli da je inspekcija, umesto krivične prijave, podnela prijavu za privredni prestup zbog kršenja Zakona o zaštiti vazduha, u kom postupku su predviđene daleko blaže sankcije za odgovorna lica, nego što je to slučaj u krivičnom postupku.
Krivične sankcije zbog zagađenja životne sredine izazvanog prekoračenjem graničnih vrednosti koncentracije sumpor-dioksida u vazduhu predviđaju i sankcije prestanka rada preduzeća, zabrane obavljanja određenih registrovanih delatnosti ili poslova, kao i uslovnu osudu za to pravno lice, upozorili su iz RERI-ja.
RERI je skrenuo pažnju na opasnu tendenciju nadležnih državnih organa da biraju da, umesto mehanizma zaštite javnog interesa koji za posledicu može i treba da ima oštrije sankcije po pravno i odgovorno lice, koristi blaži mehanizam, kojim praktično omogućava privilegovanim kompanijama da nakon sudskih postupaka, čak i u slučaju osuđujuće presude, nesmetano nastave sa sprovođenjem štetnih radnji uz plaćanje simboličnih novčanih kazni.
Pročitajte još
Održan protest protiv zagađenja vazduha: Država gradi još tri termoelektrane na najprljaviji mogući ugalj – lignit
Srbijo, ovo hoćeš?! SVI UŽASI koje je RIO TINTO napravio u svetu, a o kojima se ćuti (FOTO/VIDEO)
U SRBIJI, POD VLAŠĆU BANDITA, ZAGAĐENI VAZDUH ODJEDNOM POSTAO PRIHVATLjIV: Agencija za zaštitu životne sredine na svom sajtu promenila granične vrednosti
Oslobođenje o rudniku litijuma Rio Tinto: Zagađenje, trovanje Drine, poplave, uništene njive, voćnjaci, vodotokovi… Beograd će biti pogođen!
Đorđević: Zbog Vučićeve pohlepe najlepši delovi Srbije postaju deponija otrovne jalovine. Srbiji će ostati sedam milijardi tona otrovnog otpada kada ode Rio Tinto
Ovde leži Bata Čuburac, umro na vreme, boli ga ku..c