U nedelju 17. decembra, navršava se tačno dva meseca od kako se đeneral Dragoljub Draža Mihailović vratio svojoj kući u Bregalničkoj ulici u Beogradu. Na taj dan je otkriven spomenik i otvorena spomen soba na mestu gde se nekad nalazila Čičina porodična kuća.
Najzaslužniji za podizanje spomenika i povratak mučenika i heroja Čiča Draže svojoj kući je Igor Braunović, narodni poslanik, privrednik, ratnik, srpski vojvoda, predsednik Udruženja “Naša Drina” i predsednik Boračke organizacije Srbije i Srpske.
Nepregledna kolona naroda se našla tog dana u Bregalničkoj da pozdravi “bezgrobnog” generala, i prvi put su se na jednom mestu okupili ljudi različitih ideologija i uverenja, i crveni i crni, i plavi i žuti, i partizani i četnici. Svi su oni tog dana svoje razlike ostavili po strani svesni da, kad je Srbija u pitanju, podela više ne sme da bude.
Vojvoda Braunović, kandidat za poslanika na poslaničkoj listi Socijalističke partije Srbije “Ivica Dačić – Premijer Srbije”, čovek koji tog dana uspeo da pomiri Srbiju, kazao je:
“Ophrvan sam emocijama, ne znam sta bih vam rekao osim da pred vama stoji dečak sede brade koji je dosanjao svoj dečački san. Ovaj današnji događaj vratiće našem narodu ono malo vere što je ostalo. Danas niko ne pita iz koje ste stranke. Ne tražimo carstvo Dušanovo, ali ne želimo da ostanemo ni na ovome. Živela Srbija“.
Odbrana Srbije, očuvanje Kosova i Metohije, ujedinjenje sa Republikom Srpskom su glavne ideje vodilje Braunovića i Naše Drine. Svesni da to može da se ostvari samo kad su Srbi jedinstveni, Braunović i Naša Drina se za te ciljeve bore zajedno sa SPS-om i Ivicom Dačićem.
O patriotizmu Dačića, socijalista, i o ubijenom predsedniku Slobodanu Miloševiću za čiji je spomenik u Moskvi Braunović najviše zaslužan, on često govori:
“A ko je to Socijalistička partija Srbije? A ko je to Ivica Dačić?”, zapitao se i odgovorio:
“Patriota nad patriotama, da vam ja kažem!“, istakao je predsednik “Naše Drine”.
“A ko je to Slobodan Milošević? Ko je vratio Srbima veru u srpstvo? Ko nam je dozvolio da budemo opet Srbi, da budemo patriote nego upravo taj čovek. Možemo mi o njemu da mislimo šta hoćemo i možemo da imamo zamerki koliko hoćemo, evo, ja sam prvi koji je na njegovu politiku imao zamerki. Ali, vreme drugovi, braćo, sestre i drugarice, sve pokaže. Zna se ko je jedini srpski vladar koji je posle Lazara stavio glavu na panj za Kosovo i Metohiju – Slobodan Milošević” podsetio nas je Braunović.
I kao da postoji neka simbolika u broju “17“?!
17. jula 1946. streljan je Draža Mihailović i od tad počinje podela i mržnja među Srbima, veća nego što je bila i tokom rata.
17. oktobra Braunović vraća Čiču u Beograd, u Bregalničku tačno u 17 časova i, da li je slučajnost ili je neko odozgo umešao prste, 17. decembra su izbori na kojima Braunović izlazi na listi SPS-a “Ivica Dačić – Premijer Srbije” a koja se nalazi pod rednim brojem 2.
Upućeni tvrde da je 17 posto osvojenih glasova minimalni rezultat koji će ta lista na izborima osvojiti, te da ćemo tako biti sigurni da će imati ko da se izbori da se sačuva Srbija, Kosmet i Srpska.
Zato, što bi rekli naši mudri preci, “nemojte braćo Srbi ko ovnovi da jurnete sve odmah i na prvu, nego polako i mudro, premeriš, obiđeš, zaobiđeš, pogledaš i izabereš”.