Kako su istorijske ličnosti započinjale dan: Betoven ispijao kafu od 60 zrna, Frenklin sedeo nag

Izvor:

Kako su izgledale svakodnevne jutarnje navike nekih od najvećih ličnosti istorije? Sa buđenjem se „mučio“ Marko Aurelije i jedva je ustajao iz kreveta. Sa druge strane, umetnici Džordžiji O’Kif nije bio nikakav problem da zorom krene u šetnju i ako naleti na zmiju ona je ubije, pa rep stavi u džep.

Svi imamo neki jutarnji ritul koji usledi odmah posle alarma. Popijemo kafu, pogledamo jutarnji program ili slušamo omiljenu radio stanicu. Ove navike nam pomažu se „saberemo“ posle sna i često su veoma korisne za dalji nastavak dana. Izuzetak nisu pravile ni znamenite istorijske ličnosti i u mnogo čemu, jutarnji rituali uticali da se što bolje fokusiraju na posao koji rade.

Tako je u ispijanju kafe uživao Betoven, jer ga je „budila“ da stvara, dok je Benžamin Freklin ujutru sedeo nag i smatrao da je ova navika jaču um i telo.

Marko Aurelije izgovarao mantru kako bi se podigao iz kreveta
Autor: Pierre-Selim – Self-photographed, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18101954

Rimski car je „komandovao“ jednom od najuticajnijih imperija u istoriji, ali su se njegova interesovanja proširila daleko izvan carstva – bio je filozof i promovisao umerenost, pravdu, mudrost i hrabrost. Jedna stvar sa kojom se borio tokom svog života su bile jutarnje rutine. Poznato je da je patio od nesanica i da je mrzeo ustajanje iz kreveta. Ovo se smatralo ozbiljnom „prestupom“ u kulturi Rima, jer je bilo više nego poželjno da se rano ustaje. Ipak, trudio se da se izvuče iz kreveta koristeći mantru „ustajem da obavljam posao ljudskog bića“, a ne da tu „ležim u  toplom“.

Bendžamin Frenklin sedeo pola sata nag
Autor: Joseph-Siffred Duplessis – Library of Congress LC-USZ62-25564, Javno vlasništvo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63895

Američki naučnik i političar Bendžamin Frenklin se svakodnevno rano budio. Ustajao je iz kreveta u 5 sati i provodio je naredna tri sata umivajući se, jedući doručak, planirajući dan i razmišljajući o ključnom pitanju: „Šta ću dobro da uradim ovog dana“. Ova meditacija mu je verovatno pomagala da se bolje fokusira na posao, piše „Nešnl džiografik“. Takođe je ujutru voleo da sedi nag i to najmanje pola sata. U pismu francuskom lekaru Žaku Barbeu-Duburu, Frenklin je opisao praksu sedenja na hladnom vazduhu kao „kupku za jačanje“.

Džordžija O’Kif išla u duge šetnje i ubijala zvečarke
Autor: Alfred Stieglitz – http://www.artic.edu/aic/collections/citi/images/standard/WebLarge/WebImg_000053/78993_349420.jpg, Javno vlasništvo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5758481

„Volim da ustanem kada svane“, rekla umetnica Džordžija O’Kif za časopis Lajf 1968. Iako je O’Kif uživala da „sedi u krevetu i gleda kako sunce izlazi“, nije dugo bila u njemu. Odmah posle spavanja, započela bi dane jutarnjom šetnjom i to je bila prava avantura – naime, susretala se i sa zvečarkama, ubijala ih i stavljala rep u džep. Mnogi smatraju da je baš tu, u dugim jutarnjim šetnjama, pronalazila inspiraciju za svoje slike.

Betoven ispijao kafu od 60 zrna
Foto: commons/wikimedia/Joseph Karl Stieler

Nemački kompozitor Ludvig van Betoven je veoma voleo svoj jutarnju ritual, a to je bilo ispijanje kafe. Svakog dana bi odmerio tačno 60 zrna kafe, samleo bi i skuvao kafu. Muzikolog Lora Tanbridž zaključila je da je „Betoven odbrojavao zrna, ne zašto što je bio u potrazi za savršenim napitkom, već iz ekonomskih razloga“ – krajem 17. i početkom 18. veka šolja kafe je koštala kao kilogram mesa.

0 0 glasovi
Glasanje za članke

Ostavite komentar

0 Komentari
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare