Ispunjeni zahtevi SPC u Crnoj Gori
Svi sporni članovi (61, 62, 63 i 64) Zakona o oslobodi veroispovesti biće izbrisani, ali će biti dodata i tri nova člana, čime su ispunjeni svi zahtevi Mitropolije crnogorsko primorske zbog čega je Srpska pravoslavna crkva više meseci protestovala.
Kako prenose crnogorski mediji, ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić dostavio je vladi tekst izmena i dopuna Zakona u kojem su izbrisani svi sporni članovi i definisano da nema registracije za postojeće crkve, piše Danas.
Predloženo je i dodavanje tri nova člana kojima se određuje dodatni rok od tri meseca od stupanja na snagu Zakona za usklađivanje donetih i donošenje novih podzakonskih akata.
U obrazloženju stoji da sporne odredbe grubo krše ustavno načelo jedinstva pravnog poretka, te da nisu u skladu sa Ustavom zagarantovanim pravima i standardima kao što su zabrana diskriminacije, jednakost svih pravnih subjekata pred zakonom i jednakost zaštite pred sudom, načelo odvojenosti crkava i verskih zajednica i njihove međusobne ravnopravnosti, sloboda misli, savesti i veroispovesti.
Ministar se u obrazloženju poziva i na junsku odluku Parlamentarne skupštine Saveta Evrope po kojoj bi najbolje rešenje bilo da se sporne odredbe o imovinskom pitanju izostave.
„Evropski sud za ljudska prava je nizom odluka u konkretnim slučajevima osudio kao nedozvoljen svaki oblik konfiskacije – ne samo direktne konfiskacije, već i indirektne, de facto i konfiskacije imovine zakonodavnim putem“, piše u predloženim izmenama.
U obrazloženju stoji da su izborom nove vlade stvoreni uslovi da se značajno unapredi stanje prava i sloboda građana te da je jedan od prvih koraka na tom putu, kako su procenili, usvajanje izmena i dopuna Zakona o slobodi veroispovesti.
Stav opozicije je da je izmenama Zakona „cementiran povlašćeni položaj SPC i legalizovano njeno vlasništvo nad uzurpiranim crnogorskim kulturnim i sakralnim dobrima“, koji će, kako kaže član Predsedništva Socijaldemokratske partije Nikola Đurašković „umesto državi i svim građanima Crne Gore suštinski pripasti drugoj državi“.
Predstavnici Barske nadbiskupije, Kotorske biskupije, Islamske zajednice u Crnoj Gori i Jevrejske zajednice Crne Gore sa svoje strane, „cene napor nove Vlade i resornog ministarstva da se poboljšaju zakonska rešenja“.
Danas, Foto: Printscreen
Pročitajte još
Joanikije: Đukanović Amfilohija klevetama pokušava da uznemiri i na onom svetu! Ostavi Mitropolita na miru!
Đorđević: BIA i Vučićeva mafija pokušavaju da izaberu SVOG PATRIJARHA! Selaković, Nakić i vladika Šarić sa Sinodom, kojem je istekao mandat, kontrolišu crkvu
PREMINUO VLADIKA ARTEMIJE! Zabranjeni vladikin intervju: Patrijaršija danas nije isto što i Srpska pravoslavna crkva
Poruka iz Prizrena vladike Atanasija Jevtića za upokojenog Irineja (VIDEO)
Glumci Srba, nastali krajem devedesetih, dok su nizali kućice po velegradima, primorjima, planinama, mnoge se kuće zatreše…
Pismo monahinje Stefanide: GDE JE CRKVA?