Evropske zemlje, Kanada, Australija i Novi Zeland osudili pogubljenja demonstranata u Iranu

Grupa od 32 zemlje, 29 evropskih i Kanada, Australija i Novi Zeland, objavila je danas zajedničko saopštenje, u kojem osuđuje izvršenje smrtnih kazni nad demonstrantima u Iranu.

„Iranski narod mora biti slobodan da koristi svoja prava na slobodu izražavanja i mirnog okupljanja bez straha. Pozivamo Iran da sasluša glas svog naroda koji zahteva promene i da preduzme značajne korake ka obezbeđivanju poštovanja ljudskih prava“, navodi se u zajedničkom saopštenju koje je objavilo nemačko Ministarstvo spoljnih poslova, prenosi CNN.

Od početka američko-izraelskog rata sa Iranom najmanje 56 ljudi je pogubljeno po optužbama vezanim za nacionalnu bezbednost, uključujući 27 osoba povezanih sa široko rasprostranjenim antirežimskim protestima ranije ove godine, saopštio je prošle nedelje visoki komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava Folker Tirk.

Iranska grupa za ljudska prava, Centar Abdorahman Borumand, saopštila je da je broj pogubljenja od početka 2026. godine dostigao 916, od čega je samo u avgustu do sada pogubljeno 15 ljudi.

Evropska služba za spoljne poslove je još u aprilu navela da je broj pogubljenja „zastrašujuću“ i pozvala iranske vlasti da oslobode sve koji su uhapšeni samo zbog učestvovanja u protestima.

Ostavite komentar