Rusija verovatno stoji iza protesta protiv sporazuma Srbije sa Evropskom unijom o iskopavanju litijuma jer je široka grupa aktera povezanih sa Rusijom uključena u okupljanje demonstranata, uključujući masovne medije, političke stranke i ekstremističke organizacije.
Narušavanje takvog sporazuma je u skladu sa interesima Rusije, prenosi Gildhol pozivajući se na neobjavljeni izveštaj Centra za reforme odbrane pod naslovom „Ruski uticaj na ekološke proteste u Srbiji u avgustu 2024.“, saznaje portal Ukrinform.
„Opšta ocena protesta, da ih uz pomoć Zapada organizuju isključivo ekološke organizacije i lokalni lideri, potkrepljena je i naporima ruske diplomatije, uključujući saopštenje ruskog Ministarstva spoljnih poslova, kao i pojedinačnih saopštenja predstavnika Vlade Srbije povezanih sa Rusijom, uključujući Aleksandra Vulina, koji je odlikovan Ordenom prijateljstva od strane ruske Spoljne obaveštajne službe. Vulin je tvrdio da Zapad i neke nevladine organizacije spremaju državni udar“, napominju analitičari.
„Mreža organizacija povezanih sa Rusijom, uključujući desničarske radikalne i ekstremističke grupe, fudbalske navijače, ekološke i druge javne organizacije, i opozicione stranke, uključena je kako u vršenje uticaja u cilju narušavanja sporazuma, tako i u mobilizaciju stanovništva za ulične akcija“, naveo je Centar za reformu odbrane.
Kako se navodi u izveštaju, kampanju promovišu mediji kojima upravlja ruska vlada, uključujući RT Balkan, koja je izveštavala o protestima, uključujući i glavni u Beogradu 10. avgusta, kao i Sputnjik Srbija, koji je izvestio o hapšenjima aktivista, prenosi Ukrinform.
Mreža ekstremističkih i desničarskih radikalnih organizacija povezana je sa ruskom vojnom obaveštajnom službom (GRU), uključujući Narodnu patrolu, čiji je vođa Damjan Knežević posetio 2022. bazu Vagnerove grupe u Sankt Peterburgu, kao i Srbsku akciju, Klub 451, i njihovo omladinsko krilo Zboraška omladina, Zentrop i neofašistički Obraz.
Analitičari ističu učešće u kampanji srpskih navijača, posebno onih koji navijaju za FK Partizan, poznat po povezanosti sa jedinicom GRU 29155 u okviru kampanje za destabilizaciju Moldavije, i FK Crvena zvezda, koja ima partnerske odnose sa navijačima Spartaka iz Moskve. Sponzor tima je ruski energetski gigant Gasprom. Prema izveštaju, u okviru kampanje, navijači su izvršili uticaj u cilju suprotstavljanja rudarenja litijuma u zemlji i istakli tenzije na Kosovu.
Takođe, u izveštaju se posebno analizira učešće u kampanji mreže političkih snaga vezanih za Rusiju, među kojima su Dveri, Pokret obnove Kraljevine Srbije, Nova demokratska stranka Srbije, Mi- snaga naroda i pojedine ekološke organizacijekao što su Zaštitimo Jadar i Rađevinu i KORS (Koalicija za održivo rudarstvo).
Analitičari primećuju da su pojedinci, posebno predstavnici ekstremističkih organizacija i političari, pozivali Rusiju da „interveniše“. Lider Narodne patrole Damjan Knežević dao je odgovarajuću izjavu, napominjući da „spoljnu politiku bratske Rusije shvata kao nemešanje u unutrašnje stvari drugih država, ali to je već nestabilna pozicija ako želite da ostanete supersila“.
Takođe, Mlađan Đorđević, jedan od lidera srpske opozicije i predsednik pokreta Oslobođenja, iza koga stoji oficir KGB Andrej Beljanjinov, ranije je na društvenoj mreži X objavio zajedničku fotografiju sa Leonidom Rešetnjikovim, general-potpukovnikom ruske SVR spoljne obaveštajne službe, koji se kolokvijalno smatra guvernerom Balkana i arhitektom ruske politike u regionu, takođe saučesnikom u pokušajima državnog udara u Crnoj Gori i Bugarskoj koje je rukovodio GRU. Natpis uz fotografiju poziva predsednika Rusije da „interveniše“ i, ako je potrebno, „ruši Vučićev režim“. Međutim, sutradan (23. avgusta) Đorđević je izjavio da mu je stranica navodno hakovana i obrisao je objavu.
S tim u vezi, analitičar Atlantskog saveta Ruslan Trad pomenuo je učešće Rešetnjikova u pokušaju državnog udara u Bugarskoj, navodeći da su pokušaji mešanja karakteristična za takve aktivnosti.
„Ovo radi Rešetnjikov: meša se. Njegov glavni fokus regiona je Balkan i širenje ruske mreže širom regiona. To je uradio u Bugarskoj pre nekoliko godina (pokušaj državnog udara – prim. aut.)“, kaže analitičar.
“Odnosi Srbije i Rusije su veoma specifični i prevazilaze prizmu ‘bratskih naroda i partnera’. Ovo nije prvi put da Moskva preti Vučiću – i prethodni put je bilo zbog neslaganja srpskog lidera oko otvaranja ruske baze u Srbiji Takve hibridne taktike su deo moskovskog alata“, rekao je Trad.
Prema ekspertu, takve pretnje imaju za cilj ne samo suprotstavljanje sporazumu o rudarstvu litijuma sa EU, već i podrivanje približavanja Srbije EU.
“Litijum je važna tema (Ruskoj Federaciji – prim. aut.), ali Vučić sve više demonstrira nezavisnost, što nervira Moskvu. On javno izjavljuje da je Kremlj najlojalniji saveznik, ali Putinu to nije dovoljno. Odvojeno, Vučić bi koketirao sa EU, što je primetno, kao i sa Kinom“, kaže ekspert.
Zauzvrat, srpski novinar Nova.rs Miloš Jovanović smatra da su Đorđevićevi pozivi Rusiji da interveniše deo hibridne operacije Rusije koja ima za cilj da zastraši premijera Vučića kako bi se suprotstavila zbližavanju njegove vlade sa Zapadom.
„Oni nastoje da donekle zaplaše Vučića i to ne samo zbog litijumskog sporazuma, ne, mi smo okruženi zemljama NATO-a i EU, i kao i svaka zemlja koja nije u tim savezima, želeli bi da to postanemo. Vučić je nesumnjivo pod pritiskom tih saveza. Mi smo jedina zemlja, uz Belorusiju, koja nije uvela sankcije protiv Rusije, pa čak ni protiv Vagnera“, naglasio je novinar.
Podsetimo, u Srbiji se tokom celog avgusta nastavljaju protesti širom zemlje protiv sporazuma sa Evropskom unijom o iskopavanju litijuma i učešća u projektu britansko-australijske kampanje Rio Tinto. Kampanja je praćena pozivima na ostavku predsednika Aleksandra Vučića.