Miletić: Početak godine rok da se zakon o istopolnim zajednicama nađe u Skupštini

Izvor:
Beta, Foto: N1, Instagram/anabrnabic

Jedan od organizatora “Evroprajda 2022” Goran Miletić ocenio je danas da je početak naredne godine realan rok da se zakon o istopolnim zajednicama nadje u skupštinskoj proceduri.

“Ali to zavisi od političke volje predsednika, koji jeste rekao da takve stvari treba rešiti zakonski, samo ne znam da l’ će ispuniti obećanje, ali svakako mislim da je to neka naredna tačka što se tiče LGBT zajednice”, rekao je Miletić za agenciju Beta.

On je kazao da se nada da se ksenofobična i kampanja protiv LGBT populacije neće ponoviti naredne godine, jer će tada biti samo Prajd šetnja.

“Nadam se da se ovako nešto neće ponoviti, jer se inostranstvu pokazuje koliko je ovo društvo duboko ksenofobično i homofobično. Stranci ne razumeju kako je ovo sve moguće, u smislu reakcije vlasti, taj deo im je šokantan, to ćutanje ili idenje niz dlaku konzervativnom delu društva, tako da se nadam da toga u narednom periodu neće biti, makar ne toliko mnogo”, rekao je on.

Miletić je istakao da je šetnja bila omogućena zahvaljući upornosti LGBT zajednice i organizatora manifestacije, a ne zalaganju medjunarodne zajednice i diplomata.

“Šetali smo se zahvaljujući nama, koji smo pokušali da razgovaramo i onda kada je Vlada rekla da nema ni okupljanja. Mi smo seli s njima i rekli mora šetnja, jer bez toga nema Prajda. Dakle, odlučujući faktor je bio taj što smo mi non-stop sedeli i razgovarali. Diplomate, medjunarodna zajednica jesu dobra podrška, ali to ne donosi odluku”, objasnio je on.

Miletić je rekao da se slaže sa premijerkom Srbije Anom Brnabić povodom njene izjave da Evroprajd i šetnja nisu trebale da budu tema, jer Srbija ima bitnijih problema.

“To je trebalo da bude dogadjaj o kome će se pisati malo u političkoj rubrici, malo u zabavnoj. Istovremeno me i porazilo i iznenadilo što se toliko pisalo o ovome. Ne mogu da verujem da smo se vratili u 2009. godinu, gde se pričaju iste priče o nekakvim svetskim zaverama. Mnogo neistina je izrečeno i tome su doprinele vlasti koje nisu imale izjave koje su trebale da imaju na početku – da objasne kakav je to dogadjaj i da se njime ponose”, smatra on.

On je dodao da se svaki predstavnik vlasti trudio da se distancira od tog dogadjaja.

“Počev od gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića, pa do republičkih vlasti. Niko nije rekao da je to super za Srbiju. Sve vreme potpuna zamena teza i šteta je učinjena već prvom pričom o zabrani”, kazao je Miletić.

On je istakao da država ne treba da bude zadovoljna Evroprajdom, jer se pokazalo da nema potpunog poštovanja ljudskih prava kao i slobode okupljanja.

“Zajednica nije dobila ono što smo očekivali. Prvo smo imali jednu prijavljenu rutu, drugo mesto za koncerte, plan je bio da ovo bude jedna velika evropska manifestacija, koja će gradjanima, koji ne razumeju LGBT zajednicu, izgledati kao Evrovizija, a nama mnogo više – i koncert i protest”, rekao je Miletić.

0 0 glasovi
Glasanje za članke

Ostavite komentar

0 Komentari
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare