Prof.dr Mitar Kovač, general-major u penziji
SRAMAN ODNOS VLASTI SRBIJE PREMA BELORUSIJI – IZRAZ SAMOVOLJE REŽIMA, SUPROTNO VOLJI NARODA
Sankcije su uvek bile akt agresije, predvorje ili sadržaj rata.
Srbija je krajem HH veka stradala od sankcija koje je sproveo NATO i EU.
Po prvi put i mimo volje srpskoga naroda, režim je svrstao Srbiju među države EU i druge nesuverene države Evrope, koje pod okriljem NATO pakta, kidišu na istok.
Sve je to sramno i bez časti, suprotno srpskoj tradiciji !
Kao narod, ne želimo drugima nesreću, koju smo i sami preživeli.
Srbija nikada nije bila agresor niti je podržavala agresivne namere i sankcije bilo koga pa ni EU.
Zato je potrebno da narod konačno kaže da li želi da ide u ovakvu EU, koja sprovodi sankcije i nasilje u Evropi?
Dok je Srbija decenijama izložena pritiscima EU i NATO, aktuelna vlast je skoro tajno, mimo volje naroda, uvela sankcije Belorusiji, koja je skoro jedina ponudila sve SR Jugoslaviji, da se suprotstavi agresiji NATO pakta. Belorusija je tokom 90-ih Jugoslaviji slala pomoć u energetima i novcu, uprkos ogromnim pritiscima zapadnih sila, na čelu sa SAD. Belorusija je tada iskazala spremnost da strada u ime slobode srpskog naroda i borbe protiv nasilja NATO pakta. Danas se vlast Srbije solidariše sa EU, upravo sa većinom tih članica NATO pakta koje su učestvovale u agresiji na SR Jugoslaviju 1999.godine. Takav neprihvatljiv strateški i vrednosni obrt je sraman i neobjašnjiv. To je izgleda i bolestan izraz „zahvalnosti Belorusiji“ za poklonjena četiri lovačka aviona Mig 29.

Belorusija je poklonila Srbiji četiri „miga 29”, jednoseda. „Migovi 29” koje je Belorusija poklonila Srbiji remontovani su u beloruskom 558. Vazduhoplovnom zavodu u gradu Baranoviči i isporučeni u aprilu 2021.godine. Prethodno je i Rusija donirala Srbiji šest lovačkih aviona „mig 29”. Belorusija je četiri Mig 29 remontom dovela na tehnički nivo 4+, isto kao i ostale koji su remontovani u Rusiji. Srbija je tako dobila lovačku eskadrilu nove generacije, spremnu za zaštitu vazdušnog prostora u miru i ratu.¹
Paralelno sa bratskom pomoći Ruske Federacije i Belorusije R.Srbiji, EU i NATO činili su sve da postepeno urušavaju našu odbrambenu moć i da nas prevedu u evroatlantske strukture, nanoseći direktnu štetu i posledice srpskim nacionalnim interesima. Zbog takvog odnosa mnogi objektivni analitičari danas ističu da je Maja Kocijančić, portparol šefa evropske diplomatije Ketrin Ešton, saopštila poražavajuće vesti o podaničkom odnosu režima u Srbiji prema Belorusiji. Ova dama dolazi iz države koja je 90-ih uvela sankcije Jugoslaviji i 2008. priznala albansku okupaciju i lažnu državu Kosovo. Ona je obelodanila da je Srbija uvela sankcije Belorusiji, Siriji i Iranu, državama koje nikada nisu uvodile sankcije Srbiji, nisu priznale nezavisno Kosovo već su nam bile dobronamerni partneri i podržavale nas u međunarodnim organizacijama.²
Osim agencije Tanjug, Sputnjika, lista Danas i nekih portala, mediji u Srbiji se nisu usudili da prenesu sramotnu odluku o sankcijama, koju je Maja Kosijančić obrazložila stavom da je logično da zemlje kandidati za pridruživanje EU, uključujući i Srbiju, usklade spoljnu politiku sa politikom EU i da su dužni da prihvate politiku sankcija, koje je EU uvela zemaljama za koje Brisel ocenjuje da krše humanitarno i međunarodno pravo.To znači da EU očekuje da na isti način, u određenom trenutku, Srbija uvede sankcije i prema Ruskoj Federaciji.
Puno je pitanja a malo potrebnih odgovora organa valasti Srbije, koje se ponašaju utarhično i autistično, prema svojim dokazanim istorijskim prijateljima:
– Ako je Srbija nezavisna država, kako je moguće da uvodi sankcije prema prijateljskim državama, suprotno volji naroda?
– Gde je tu elementarna diplomatska kultura, poštovanje svog naroda i dokazanih prijateljskih država?
– Da li tzv.integracije R.Srbije u EU mogu da budu paravan za narušavanje ugleda države u svetu i prikazuju je kao nesamostalnu državu – koloniju EU?
– Do kada će približavanje Srbije EU da bude po mantri da „EU nema alternativu“?
Očigledno je da Srbija kontinuirano gubi suverenitet nad teritorijom i radom državnih službi, radi nekakvih „evropskih integracija“ i da se za to ne postavlja pitanje političke odgovornosti. Na sceni jeste „puzajuće“ formalno uvlačenje Srbije u kolonijalni položaj u odnosu prema EU. Sve se to čini postupno, primenom metoda „kuvane žabe“ i medijskog prepariranja i oblikovanja javnosti u državi. Sigurno je da ovaj medijski mrak u Srbiji jeste u funkciji prikrivanja pogrešnih strateških odluka vlasti. Stalno se uvećava „korpa“ skrivenih strateških odluka, na unutrašnjem i spoljno političkom planu. Kako se bude više o tome saznavalo u javnosti rast će „cena“ koju će morati aktuelna vlast da plati za strateške promašaje i samovolju.
Ko je Srbiju pridružio paketu sankcija EU protiv Belorusije? Odgovor je veoma jednostavan – aktuelni režim, koji ne sluša niti poštuje volju srpskog naroda.
Na ovakav odnos Srbije, Belorusija je blago reagovala i nije iskazala oštro protivljenje. Takav odnos uzrokovan je poznavanjem stanja u Srbiji, jer su u Belorusiji svesni da to nije u skladu sa voljom naroda i da je to samovolja režima. Belorusija je kao odgovor na sankcije Zapada objavila da, od 1. januara 2022.godine, uvodi embargo na uvoz pojedinih vrsta robe iz EU, SAD, Kanade, Velike Britanije, Crne Gore i niza drugih zemalja. Zabrana će trajati pola godine.³
Na spisku proizvoda zabranjenih za uvoz našlo se više od 20 grupa proizvoda, među kojima su žive svinje, goveđe meso, svinjsko meso, kobasice, iznutrice, so, konditorski proizvodi, mleko, orasi, voće i druga roba. Zabrana se ne odnosi na robu za ličnu potrošnju, hranu za bebe i dr.
Oglasio se i ambasador Belorusije u Beogradu koji je saopštio da je Belorusija “sa nerazumevanjem primila odluku Srbije da se pridruži restriktivnim merama protiv naše zemlje”.4

Pod plaštom borbe protiv nedemokratskog režima u Belorusiji, EU će angažovati značajna finansijska sredstva za propagandu i izvođenje različitih operacija kako bi se uspostavila nova vlast, koja će raditi na ispunjavanju naloga Zapada. Priprema se čitav set mera za sprečavanje uvoza u EU iz Belorusije veoma važnih artikal, kao što su benzin i drugi vani proizvodi od nafte. Takav odnos će uticati najviše na ugrožene socijalne grupe u Belorusiji.5
Puno je organizacija, pojedinaca, akademskih i javnih ličnosti u Srbiji, koje se ne slažu sa uvođenjem sankcija Belorusiji, niti bilo kojoj zemlji savremenog sveta. To jesu recidivi prošlosti i akt nasilja NATO pakta i EU.
Narod u Srbiji je osramoćen samovoljom režima u donošenju sankcija prema Belorusiji! Zato narode Belorusije znajte da je srpski narod uz vas, jer je doživeo torduru i sankcije Zapada! Istovremeno, ne zaboravljamo vašu odanost i pomoć koju ste iskazali i ponudili u odbrani od NATO agresije 1999.godine!
¹ https://www.politika.rs/scc/clanak/477256/Migovi-29-iz-Belorusije-stigli-u-Srbiju
² https://srbin.info/politika/
³https://rs.sputniknews.com/20211222/srbija-i-crna-gora-se-pridruzile-sankcijama-eu-protiv-belorusije 1132695006.html
4https://standard.rs/2021/12/23/srbija-se-prikljucila-sankcijama-protiv-belorusije-eu-pozdravlja/
5https://nova.rs/vesti/politika/srbija-tajno-uvela-sankcije-lukasenku/