Kako je Moskva otkrila da joj Nenad Popović muti iza leđa: “Implicitni agent američkog uticaja” USTA PUNA RUSIJE, MILIONE ČUVA NA ZAPADU, PRIJATELJ TAČIJA I ĐUKANOVIĆA

Izvor:

Među brojnim tajkunima i oligarsima sa slabijim ili čvršćim vezama sa Putinovim režimom, izdvaja se ime kontroverznog srpskog biznismena Nenada Popovića. On je jedan od retkih među njima koji ne mora da strahuje da će mu bogatstvo zbog rata u Ukrajini biti zamrznuto sankcijama, jer je sve svoje milione na vreme smestio na – “trulom” Zapadu!

Ipak, ovaj finansijski manevar Popovića, koji traje već petnaestak godina, nije prošao bez posledica u odnosima s Kremljom. Zbog toga je čak i u ruskim medijima Popović sada označen kao sumnjiv i nepouzdan karakter kome se mogu poveravati samo prljavi poslovi, poput maligne ruske kampanje sejanja razdora u nezavisnim medijima u Srbiji, o kojoj je pisao “Blic”.
Kako je Moskva otkrila da joj Nenad Popović muti iza leđa?

Rusi su godinama pratili “mrvice” koje je Popović ostavljao za sobom u svetu finansijskih tokova. Prebacivanje novca sa Istoka na Zapad i obrnuto nije ništa neobično među proruskim tajkunima, sve dok “neko” nije primetio da u slučaju Nenada Popovića milioni idu mnogo više na Zapad, a mnogo manje obrnuto.

Sumnje su potvrđene i 2017, kada su objavljeni takozvani “Rajski papiri” iz kojih se videlo kako je Popović patentirao model da kroz politiku “rusofila” zaštiti svoje veliko poslovno carstvo, vredno više od 100 miliona američkih dolara. Do takve imperije uglavnom je došao poslujući preko of-šor kompanija, a ovakvu procenu uradila je renomirana računovodstvena firma “PriceWaterhouseCoopers” (PwC).

Istovremeno, advokatska kancelarija “Appleby” proglasila je Popovića za klijenta visokog rizika i otkrila kontroverzne poslove u kojima su učestvovale njegove ruske kompanije.

Na površinu je isplivala i Popovićeva veza s ozloglašenim finansijerom Markom Ričom, napisao je 2017. godine portal Krik. Ta veza datira sa početka Popovićeve poslovne karijere, kada je 1995-1996. radio za sada pokojnog Marka Riča, vlasnika „Glenkor grupe”.

Ta firma, koja je najveći svetski trgovac rudom, poznata je po kontroverznim poslovima, među kojima su i oni u doba aparthejda u Južnoj Africi i trgovina iračkom naftom tokom sankcija Ujedinjenih nacija.

Zbog toga je Rič bio osuđen, ali ga je Bil Klinton, tadašnji predsednik Amerike, pomilovao i to je bila jedna od poslednjih stvari koju je uradio pred istek mandata. A igrom slučaja upravo Popović, iako je zvanično “rusofil”, godinama unazad dobija pozive da čeka u redu za hamburgere iz ruku predsednika SAD na Molitvenom doručku u Beloj kući. Najmanje dvaput je i otišao.

Foto: Printscreen
Visokorizični klijent “gospodin P”

Objavljena dokumenta u “Rajskim papirima” pokazuju da se u Popovićevoj mreži of-šor kompanija nalaze i one registrovane na Kipru i Britanskim Devičanskim Ostrvima.

Istovremeno, otkriveno je i da je Popović, dok je bio potpredsednik Narodne skupštine i član Demokratske stranke Srbije, planirao da reorganizuje svoje bogatstvo i kontrolu nad mrežom of-šor kompanija premesti na Ostrvo Man i osnuje trast u Hongkongu kako bi sakrio svoju imovinu. Ovi planovi se, međutim, nisu ostvarili.

Razlog za to, bar prema „Rajskim papirima“, vezuje se za advokatsku kancelariju “Appleby” koja je, da bi realizovala Popovićeve planove, sprovela istragu i otkrila kontroverze u vezi s njegovim poslovima u Rusiji.

Zato je u evidenciji “Applebyja” označen kao visokorizičan klijent i iz njihove baze podataka izbrisan je 2015.godine, tri godine nakon što im je upućen zahtev iz PwC da se ubrza procedura jer je “reč o gospodinu P, koji je hitan slučaj”.

Ta hitnost nije realizovana, jer je kancelarija “Appleby” smatrala da je ”gospodin P” i političar, te da pripada kategoriji “politički izloženih osoba“. Ljudi sa te liste moraju da budu detaljno istraženi zbog njihove potencijalne povezanosti sa kontroverznim poslovima ili moćnim pojedincima.

To istraživanje je pokazalo da da gospodin P nije podneo izveštaje Agenciji za borbu protiv korupcije o tome da su njegove tri kompanije potpisale 19 ugovora sa državom u 2010. i 2011. godini. Pored toga, “Appleby” je bio sumnjičav i zbog porekla njegovog novca i ruskih poslova, pa je zatražio u maju 2013. godine da se upozna i sa poslovanjem Popovićeve “ABS grupe”.

Upoznavanje nije išlo na ruku gosopodinu P.

– Firma u vlasništvu “ABS-a”, “Harvinter”, bila je uključena u izgradnju “Putinove palate”, vile u italijanskom stilu na obali Crnog mora. Izgradnja palate bila je navodno finansirana zloupotrebom državnih fondova – piše u internom izveštaju “Applebyja”.

“Appleby” je našao još neke kontroverze u vezi sa Popovićevim poslovanjem u Rusiji, koje je otkrio list “Novaja gazeta”. Prema pisanju ovog lista, Popovićev “Harvinter” bio je jedan od podizvođača u izgradnji objekata za Zimske olimpijske igre 2014. u Sočiju. Pokrenuta je istraga protiv Vladimira Leševskog, službenika Uprave poslova predsednika Rusije i još nekoliko zvaničnika, pod sumnjom da su primili mito.

Sin Leševskog radio je kao direktor u Popovićevoj kompaniji “ABS Constructor”. Postupak je ipak obustavljen, a on ponovo vraćen u državnu upravu.

“Implicitni agent američkog uticaja”

U centrima moći bliskim Kremlju je pedantno zabeležen ovaj Popovićev izvoz novca iz Rusije na Zapad. Ubrzo je “neko” primetio i da, uprkos tome što su Popoviću puna usta bratske ljubavi sa Rusijom, istovremeno pokazuje sumnjiv manjak interesovanja za lobiranje u korist interesa Kremlja.

Nije trebalo dugo da “neko” sabere dva i dva, i izvuče logične zaključke.

Očigledne nedoslednosti u ponašanju Popovića nisu promakle Ani Smirnovoj, novinarki ruske agencije “Regnum”, koja je u novembru 2020. godine iznela najusuroviju ocenu o tada ponovo imenovanom ministru nove Vlade Srbije, pritom ga dovevši u vezu i sa Hašimom Tačijem.

Mala razdragana hipi komuna, Foto: Twitter

– Govorimo o biznismenu Nenadu Popoviću, koji zahvaljujući svojim poslovnim vezama u Rusiji, gde je vlasnik kompanije “ABS-Elektro”, stvara imidž „ruskog čoveka“ u Srbiji. Ipak, reč je o prilično kontroverznom karakteru, koji čak i pri prvom kontroverznom pitanju u vezi sa rusko-srpskim partnerstvom nije pokazao interesovanje za lobiranje interesa Moskve. Govorimo o kupovini ruske vakcine “sputnjik V” protiv koronavirusa, ali i Vašingtonskom sporazumu u septembru ove godine, prema kojem se Srbija, obavezala da će „diverzifikovati svoje izvore energije. Popović se nije oglasio protiv tog scenarija – napisala je novinarka Smirnova.

Smirnova u tekstu primećuje da je “reč o osobi koja, pored srpskog, ima i švajcarski pasoš, a koja je istovremeno prisutna na gotovo svakom molitvenom doručku u Vašingtonu”.

– Stoga se u nekim krugovima smatra implicitnim agentom američkog uticaja. Učestvovao je u nekoliko sumnjivih privatizacija u Srbiji tokom devedesetih, što je navelo na to da ga mnogi optužuju za uništavanje niza velikih srpskih kompanija tokom svog perioda, pa čak i kasnije, kada je bio na visokim državnim funkcijama. Za to vreme, Popovićeva imovina porasla je na preko 100 miliona dolara – piše Smirnova.

Smirnova: Popović zadržao bliske veze sa Tačijem

Ruska novinarka navodi da se govorilo da je za vreme vladavine Vojislava Koštunice sredinom dvehiljaditih Popović, koji je tada bio na čelu Ekonomske grupe za Kosovo i Metohiju i bio usko povezan sa albanskim poslovnim krugovima u južnoj srpskoj pokrajini, želeo da privatizuje rudnik Trepča i turistički kompleks Brezovica, što na kraju nije uspeo.

– Međutim, Popović je zadržao poslovne kontakte sa Hašimom Tačijem, donedavnim “predsednikom” takozvanog Kosova, i Milom Đukanovićem, predsednikom Crne Gore. Bio je potpredsednik Demokratske stranke Srbije Vojislava Koštunice do 2014. godine, kada je osnovao svoju Srpsku narodnu partiju, sa kojom se kasnije, 2017. godine, pridružio Vladi Srbije kao ministar bez portfelja zadužen za inovacije – piše Smirnova.

Smirnova zatim navodi razlog zbog kojeg, “uprkos brojnim istragama i suđenjima”, Popović nekako uspeva da opstane na vlasti i tako praktično daje na odgovor na pitanje zašto je, obaveštajnim rečnikom rečeno, ovaj kontroverzni biznismen i dalje “asset” (upotrebljiva osoba) za ruske specijalne projekte.

– Postoje verzije da je Popovićev glavni fokus kupovina sopstvene slobode i u Srbiji i u Rusiji, gde je 2014. umešan u skandal u koji je umešan tadašnji ministar poljoprivrede Nikolaj Fjodorov. Prema izveštajima medija, Fjodorov je nekoliko puta leteo na poslovnim putovanjima privatnim avionom Popovića, za šta nije imao razloga, a zbog kojih je je Popoviću pretilo hapšenjem u Rusiji zbog davanja mita – navodi Smirnova.

0 0 glasovi
Glasanje za članke

Ostavite komentar

0 Komentari
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare