Najvažniji sportski događaji u 2021. godini

Izvor:
Beta, Foto: Printscreen, Pixabay

Emitujemo listu najvažnijih sportskih dogadjaja u Srbiji i svetu u 2021. godini, po izboru Novinske agencije Beta:

OLIMPIJSKE IGRE U TOKIJU NAJUSPEŠNIJE ZA SRBIJU OD OSAMOSTALJENJA – Srpski sportisti su na ovogodišnjim Olimpijskim igrama u Tokiju osvojili devet medalja, što je rekordan broj od osamostaljenja. Osvojene su tri zlatne medalje – karatistkinja Jovana Preković, tekvondistkinja Milica Mandić i vaterpolo reprezentacija Srbije. Srebrnu medalju osvojio je strelac Damir Mikec, a bronzane medalje basketaši 3 x 3, strelac Milenko Sebić, tekvondistkinja Tijana Bogdanović, ženska odbojkaška reprezentacija i rvač Zurabi Datunašvili. Srpski takmičari imali su i šest četvrtih mesta, medju kojima je bio i najveći favorit na teniskom turniru, prvi igrač sveta Novak Djoković, u singlu i u miksu. Košarkaška reprezentacija nije uspela da se plasira na olimpijski turnir, lišena pomoći najkorisnijeg igrača NBA lige Nikole Jokića.

DIREKTAN PLASMAN FUDBALSKE REPREZENTACIJE NA SVETSKO PRVENSTVO U KATARU 2022. GODINE – Srpski fudbaleri predvodjeni selektorom Draganom Stojkovićem zabeležili su dobre rezultate u kvalifikacijama, čiji je vrhunac bio u poslednjoj utakmici u Grupi A u Lisabonu protiv Portugala. Srbija je pobedila 2:1 golom Aleksandra Mitrovića u 90. minutu i drugi put uzastopno se plasirala na Mundijal, posle Rusije 2018. godine. Stojković je početkom marta preuzeo državni tim i uneo u ekipu mir i dobru atmosferu, pa su igrači u više navrata sa mnogo entuzijazma posle uspešnih kvalifikacija obećavali napad na dobar rezultat u Kataru.

DJOKOVIĆ SEDMI PUT GODINU ZAVRŠAVA KAO NAJBOLJI – Srpski teniser je ove godine oborio rekord Pita Samprasa pošto je sedmi put godinu završio na prvom mestu ATP liste, kao i rekord Rodžera Federera, po broju sedmica na vrhu. Ove nedelje započeo je 353. nedelju na prvom mestu svetske rang-liste. Djoković je “jurio” kalendarski grend slem, ali je bio neuspešan u finalu Ju Es opena, gde je posle tri seta izgubio od Danila Medvedeva. Srpski igrač je ove godine osvojio tri grend slem trofeja, Australijan open, Rolan Garos i Vimbldon i izjednačio se Rodžerom Federerom i Rafaelom Nadalom po broju najvećih trofeja – 20. Djoković je bio u centru pažnje i zbog stava o vakcinisanju protiv korona virusa, on ne želi da otkrije da li je primio vakcinu i njegov nastup na Australijan openu je neizvestan. On bi u slučaju trijumfa u Melburnu, njegovom najuspešnijem grend slem turniru, postao rekorder po broju velikih titula.

USPEH “VEČITIH” FUDBALSKIH RIVALA U EVROPSKIM KLUPSKIM TAKMIČENJIMA – Fudbaleri Zvezde osvojili su “duplu krunu” u Super ligi Srbije, a nova sezona donela je evropsko proleće i za Zvezdu i za Partizan. Zvezda je plasmanom u osminu finala Lige Evropa napravila najveći uspeh posle osvajanja Lige šampiona 1991. godine, dok je Partizan obezbedio plasman u šesnaestinu finala Lige konferencija, gde će za protivnika imati Spartu iz Praga. Večiti rivali su tim uspesima doneli skok Srbiji na Uefinoj listi koeficijenata. Crno-beli su jesenji deo šampionata završili na prvom mestu Super lige, kao jedina neporažena ekipa, sa pet bodova više od Zvezde.

NIKOLA JOKIĆ MVP NBA LIGE, KOŠARKAŠICE ŠAMPIONKE EVROPE – Košarkaš Denvera izabran je za najkorisnijeg igrača najjače lige sveta i postao tek treći Evropljanin kome je to uspelo posle Dirka Novickog (Nemačka) i Janisa Adetokunba (Grčka). Jokić je sa Denverom igrao u polufinalu Zapadne konferencije, koje je njegova ekipa izgubila u sedam utakmica od Portlanda. Jokić je prosečno postizao 26,4 poena, uz 10,8 skokova i 8,3 asistencije po utakmici. Inače, kao 41. pik sa drafta, Jokić je ujedno i najslabije rangiran pik koji je uspeo da se domogne prestižnog priznanja. Košarkašice su osvojile Evropsko prvenstvo u Španiji, pobedom u finalu protiv Francuske 63:54. Obe ekipe su do finala bile neporažene, a Srbija je nanizala pobede protiv Italije, Grčke, Crne Gore, Španije i Belgije. Sonja Vasić proglašena je za najbolju igračicu turnira i izabrana u prvu petorku. Ekipa je ostala bez olimpijske medalje u Tokiju, zauzevši četvrto mesto na turniru. U domaću klupsku košarku vratio se legendarni trener Željko Obradović i preuzeo Partizan, a muška reprezentacija dobila je novog selektora Svetislava Pešića. Za MVP Evrolige proglašen je košarkaš Efesa Vasilije Micić.

SRBIJA OSTALA BEZ KOŠARKAŠKOG VELIKANA DUŠANA IVKOVIĆA I FUDBALSKE LEGENDE MOMČILA VUKOTIĆA – Velikan jugoslovenske, srpske i evropske košarke Dušan Duda Ivković umro je 16. septembra u 78. godini. Košarku je igrao samo u Radničkom (1958-68), trenersku karijeru počeo je sa juniorima Radničkog, a od 1982-1984. vodio i prvi tim ekipe sa Crvenog krsta. U klupskim okvirima najveće uspehe ostvario je sa Olimpijakosom, osvajanjem dve evroligaške titule, dok je sa reprezentacijom SFRJ osvojio sve osim zlata sa Olimpijskih igara. Legendarni fudbaler Partizana Momčilo Moca Vukotić umro je 3. decembra u 72. godini. On je celu igračku karijeru, osim jedne sezone, proveo u Partizanu, gde je završio karijeru 1984. godine. Vukotić je 791 utakmicom držao rekord Partizana po broju odigranih mečeva, ali ga je pretekao bivši kapiten crno-belih Saša Ilić. Za crno-bele je postigao 339 golova i osvojio tri tutule prvaka Jugoslavije, dok je za reprezentaciju upisao 14 nastupa i postigao četiri gola.

ODRŽANE OLIMPIJSKE IGRE, NAJUSPEŠNIJA SELEKCIJA SAD – Sa godinu dana zakašnjenja održane su 32. Letnje olimpijske igre u Tokiju, koje će ostati upamćene po organizaciji koja je prilagodjena uslovima pandemije korona virusa. Za medalje se nadmetalo više od 11.000 takmičara, a najuspešnija zemlja po broju medalja bila je SAD sa 113, dok je drugo mesto pripalo Kini sa 88. Takmičenje su obeležili američka atletičarka Alison Filiks, koja je osvojila 11. olimpijsku medalju u karijeri, kao i njen sunarodnik plivač Kejleb Dreksler, koji je u Tokiju osvojio pet zlatnih medalja. Takodje, u centru pažnje bila je i američka gimnastičarka Simon Bajls, koja je osvojila dve medalje u Tokiju, nakon što je propustila veći deo takmičenja zbog zabrinutosti za mentalno zdravlje.

FUDBALERI ITALIJE ŠAMPIONI EVROPE – Fudbalska reprezentacija Italije osvojila je Evropsko prvenstvo pošto je u finalu na londonskom Vembliju posle izvodjenja jedanaesteraca pobedila Englesku sa 3:2, posle regularnog dela bilo 1:1. To je bila druga titula evropskog prvaka za “azure” posle 53 godine kada je u finalu pobedjena Jugoslavija (1:1, 2:0). Italija je pobedom protiv Litvanije (5:0) u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Kataru oborila rekord vezavši 37 utakmica bez poraza, ali da godina ne bude potpuno uspešna za tu selekciju, pobrinula se Švajcarska, koja je osigurala direktan plasman na SP iz Grupe C, a Italija će ići u baraž. Evropsko prvenstvo obeležio je i slučaj reprezentativca Danske Kristijana Eriksena, koji je reanimiran na terenu pošto je doživeo srčani udar 12. juna tokom utakmice protiv Finske.

FORMULA 1 DOBILA NOVOG ŠAMPIONA – Vozač Red Bula Maks Verstapen osvojio je prvu titulu šampiona u jednoj od najkontroverznijih sezona u Formuli 1. Verstapen je osvojio titulu pobedom u poslednjoj trci u sezoni za Veliku nagradu Abu Dabija, nakon što je u poslednjem krugu pretekao direktnog konkurenta za titulu Luisa Hamiltona iz Mercedesa. Tom potezu prethodile su kontroverzne odluke direkcije trke, koja je i u nekoliko trka tokom sezone pravila nesvakidašnje poteze. Verstapen i Hamilton su u poslednju trku ušli istim brojem bodova, a holandski vozač imao je pobedu više. Mercedes je nameravao da se žali, pa je odustao, a pojavile su se spekulacije da bi Hamilton mogao da završi karijeru. Sedmostruki svetski šampion ove sezone zabeležio je osam pobeda, pa sada ima rekordne 103 pobede i rekordnih 103 pol pozicija. Sa sedam šampionskih titula i dalje je izjednačen sa Mihaelom Šumaherom. Ekipa Mercedes osvojila je osmu uzastopnu šampionsku titulu u konkurenciji konstruktora.

ČELSI I VILJAREAL DOMINIRALI EVROPSKIM KLUPSKIM FUDBALOM – Fudbaleri Čelsija osvojili su, drugi put u klupskoj istoriji, Ligu šampiona, pošto su u finalu u Portu pobedili Mančester siti sa 1:0 golom Kaja Haverca. To je prva titula prvaka Evrope za Čelsi od 2012. godine. Fudbaleri Viljareala osvojili su prvi put u klupskoj istoriji Ligu Evropa, pošto su u Gdanjsku posle izvodjenja jedanaesteraca pobedili Mančester junajted sa 11:10, nakon što je u regularnom delu bilo 1:1. To je bio četvrti trofej Lige Evropa za trenera Unaja Emerija, nakom što je prethodna tri osvojio sa Seviljom.