Komandant holandskih oružanih snaga Ono Ajhelshajm upozorio je danas da bi eskalacija tenzija između Sjedinjenih Američkih Država i Evrope oko Grenlanda mogla da razbije NATO savez. Španski premijer Pedro Sančez izjavio je danas da bi američka invazija na Grenland učinila ruskog predsednika Vladimira Putina „najsrećnijim čovekom na svetu“. Šef danske diplomatije Lars Loke Rasmusen posetiće sutra London kako bi razgovarao sa britanskim zvaničnicima o bezbednosnoj situaciji na Arktiku, saopšteno je danas iz
Ajhelshajm je u intervjuu za NOS rekao da bi takav razvoj situacije išao na ruku ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, a da bi druge zemlje mogle da počnu da smatraju kako NATO slabi, prenosi NL Tajms.
On je ocenio da je to „najgori scenario koji se može zamisliti“.
Vršilac dužnosti holandskog ministra spoljnih poslova David van Vil izjavio je da je holandski kabinet „u bliskom kontaktu“ sa Evropskom komisijom u vezi sa odgovorom na Trampov plan da uvede carinu od deset odsto na svu holandsku robu počev od 1. februara.
Tramp je zapretio da će povećati carinu na 25 odsto u junu ako Grenland ne bude predat pod kontrolu Sjedinjenih Američkih Država.
Van Vil je rekao da je primetio Trampovu objavu, ali nije eksplicitno osudio uvođenje carina u svojoj objavi na platformi Iks, u kojoj se pozvao na predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen, koja je rekla da carine „podrivaju odnose između Sjedinjenih Država i Evrope“ i da bi mogle da pokrenu „opasnu spiralu pada“.
On je naglasio da je holandski vojni doprinos Grenlandu odbrambene prirode i da su „vojni napori za vežbe na Grenlandu posebno namenjeni doprinosu bezbednosti u arktičkom regionu“.
Ranije ove nedelje, vršilac dužnosti holandskog ministra odbrane Ruben Brekelmans objavio je da Holandija šalje dva vojnika u Grenland kao deo misije koja se koordinira iz Kopenhagena.
U međuvremenu, lider parlamentarne partije GroenLinks-PvdA Džesi Klaver rekao je da Evropa mora da povuče jasnu liniju.
„To što Tramp bira provokacije i ucene još jednom dokazuje – Evropa mora da postavi granice. Ugađanje i laskanje ne funkcionišu. Takvo ponašanje zahteva brz, jedinstven i snažan odgovor“, rekao je Klaver u objavi na platformi Iks.
Tramp je juče najavio da će od 1. februara uvesti carine od deset odsto na uvoz iz Holandije i još sedam evropskih zemalja koje su poslale svoje vojnike na Grenland u okviru danske vojne misije, nakon njegove najave da želi da SAD preuzmu to arktičko ostrvo, koje je autonomna danska teritorija.
Sančez: Invazija SAD na Grenland učinila bi Putina najsrećnijim čovekom na svetu
Španski premijer Pedro Sančez izjavio je danas da bi američka invazija na Grenland učinila ruskog predsednika Vladimira Putina „najsrećnijim čovekom na svetu“.
„Ako se fokusiramo na Grenland, moram reći da bi američka invazija na tu teritoriju učinila Vladimira Putina najsrećnijim čovekom na svetu. Zašto? Zato što bi legitimizovala njegov pokušaj invazije na Ukrajinu“, rekao je Sančez u intervjuu za list „Vangardija“, prenosi Rojters.
Sančez je ocenio da bi svaka vojna akcija Sjedinjenih Američkih Država protiv ostrva koje je danska autonomna teritorija naštetila NATO-u i legitimizovala invaziju Rusije na Ukrajinu.
„Ako bi Sjedinjene Države upotrebile silu, to bi bila smrtna presuda za NATO. Putin bi bio dvostruko srećan“, zaključio je Sančez.
Razgovor o bezbednosti Arktika: Šef danske diplomatije sutra u poseti Londonu
Šef danske diplomatije Lars Loke Rasmusen posetiće sutra London kako bi razgovarao sa britanskim zvaničnicima o bezbednosnoj situaciji na Arktiku, saopšteno je danas iz danskog Ministarstva spoljnih poslova.
Kako se navodi u saopštenju, poseta Rasmusena Londonu uslediće u trenutku kada “Arktik sve više postaje predmet geopolitičkog nadmetanja, što zemljama NATO-a postavlja nove zahteve vezane za koordinaciju njihovih aktivnosti, prisustva i mera odvraćanja”, prenosi Skaj njuz.
Danski ministar, koji naredne nedelje treba takođe da poseti Švedsku i Norvešku, izjavio je da će ove sastanke da iskoristi kako bi zahvalio liderima na velikoj podršci koju je Danska dobila u “teškim vremenima”.
Velika Britanija je, zajedno sa drugim evropskim saveznicima, nedavno usvojila deklaraciju o Grenlandu, u kojoj se potvrđuje da to ostrvo pripada njegovom narodu, kao i da samo Danska i Grenland mogu da odluče o njegovoj budućnosti, podseća Skaj njuz.
Američki predsednik Donald Tramp je više puta izjavio da se neće zadovoljiti ničim manje od vlasništva nad Grenlandom, dok su lideri i Danske i Grenlanda na to odgovorili da ostrvo nije na prodaju i da ne želi da bude deo SAD.






















