Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Uglješa Mrdić izjavio je danas da je usvajanjem seta pravosudnih zakona u Skupštini Srbije počeo povratak otetog pravosuđa državi i narodu i istakao da je došlo vreme odgovornosti.
„Kao predlagač zakona zahvalan sam svim narodnim poslanicima koji su glasali za usvajanje seta pravosudnih zakona jer su dali istorijski doprinos da Srbija vrati oteto pravosuđe koje bilo deo obojene revolucije i način da se otme legalno izabrane vlasti u našoj zemlji“, naveo je Mrdić u saopštenju.
Dodao je da je zadivljen hrabrošću poslanika koji su glasali za set pravosudnih zakona pored svih pritisaka iz zemlje i inostranstva, pretnji i ucena, kao i zato što, kako je naveo, nisu podlegli kampanji laži i manipulacija koje su protiv ovih zakona vodili, kako je naveo, oni koji su oteli tužilaštvo Zagorka Dolovac, Branko Stamenković i Mladen Nenadić.
„Zahvalan sam predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću koji je razumeo potrebu narodnih poslanika da usvoje set pravosudnih zakona, poštovao je pravo narodnih poslanika na zakonodavnu inicijativu i prvi javno rekao da su ovo prvi pravosudni zakoni u poslednjih četvrt veka koji se donose u Srbiji, da su pisani u Beogradu, a ne u inostranstvu“, istakao je Mrdić.
Naveo je da je zahvalan i poslanicima koji nisu glasali za set pravosudnih zakona, ali su konstruktivno učestvovali u raspravi, davali predloge i sugestije i pozvao ih da zajedno nastave da rade na novim izmenama pravosudnih zakona jer je, kako je dodao, set zakona koji je Narodna skupština danas usvojila samo početak promena.
„Zahvalan sam i onim narodnim poslanicima, iz većeg dela opozicije, koji su tokom prethodnih dana širili laži i manipulacije u vezi sa setom pravosudnih zakona. Zahvalan sam im jer su kampanjom kleveta i laži pokazali da smo bili u pravu kada smo govorili da je oteto pravosuđe, pre svega tužilaštvo, bilo važna karika u njihovom pokušaju da bez izbora preuzmu vlast, protivno volji građana“, naglasio je Mrdić.
Objasnio je da se setom pravosudnih zakona ne menja Ustavom utvrđen položaj nosilaca javnotužilačkih funkcija, kao ni samostalnost tužilaštva, već da su te promene dobre za većinu tužilaca koji žele da rade svoj posao u skladu sa zakonom.
Promene nisu dobre za grupu koja je, kako je ocenio, otela tužilaštvo, a koju vode Zagorka Dolovac, Branko Stamenković i Mladen Nenadić jer se, kako je naveo, „smanjuje njihova mogućnost za manipilaciju predmetima, za ucene tužilaca i za samovolju koju su sprovodili u tužilaštvu“.
Mrdić je najavio da će nastaviti da predlaže promene u pravosuđu, pre svega u tužilaštvu, kako bi taj državni organ mogao samostalno i slobodno da radi, ali u korist države, a ne protiv svoje zemlje, kao što je, kako je ocenio, danas slučaj.
Podsetimo, izmene pravosudnih zakona koje je predložio Mrdić nisu prošle javnu raspravu, niti su bile poslate na mišljenje Visokom savetu tužilaštva i Visokom savetu sudstva. Ova dva pravosudna saveta su se ipak oglasila, tražeći njihovo povlačenje iz skupšinske procedure. Isti zahtev izneli su i predstavnici opozicije, kao i brojne nevladine organizacije.






















