Ukrajina je pozdravila primirje postignuto između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, pozvavši da Vašington pokaže takvu odlučnost i da prisili Moskvu da prestane sa oružanim napadima.
Međutim, potpredsednik Sjedinjenih Američkih Država Džej Di Vens izjavio je da evropski lideri ne pokazuju veliko interesovanje za rešavanje rata u Ukrajini i da su SAD razočarane.
Na frontu sukobi ne prestaju. Ukrajinske snage presrele su 146 dronova, od 176 koje je Rusija lansirala.
Ruske snage su napale najveću rečnu ukrajinsku luku u gradu Izmailu, pri čemu je oštećena lučka infrastruktura, saopštilo je ukrajinsko Ministarstvo regionalnog razvoja.
– Zelenski: Primirje otvara put diplomatiji i okončanju rata
Prelazak Sjedinjenih Država na diplomatiju u vojnom sukobu oko Irana i prekid vatre stvaraju dodatne mogućnosti za okončanje sukoba i jačanje bezbednosti, izjavio je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski i dodao da Kijev od početka sledi sličan pristup u ratu Rusije protiv Ukrajine.
„Sjedinjene Američke Države su prešle na diplomatsko rešavanje situacije oko Irana, a svet to podržava. Prekid vatre uvek dodaje mogućnosti za diplomatiju i trebalo bi da prethodi stvarnom okončanju rata“, poručio je Zelenski u sredu uvečeu na Telegramu.
Zelenski je naglasio da Kijev od početka ima sličan pristup u ratu Rusije protiv Ukrajine.
„Naravno, nije lako ovo sprovesti u delo, i sada su na Bliskom istoku i dalje potrebni napori da se stabilizuje primirje kako bi funkcionisalo. Ali na kraju krajeva, svi bi trebalo da imaju isti cilj – veću bezbednost“, naglasio je Zelenski i dodao da je ukrajinska strana spremna da odgovori istom merom ako Rusi obustave svoje napade, prenosi Ukrinform.
Takođe, nazvao je prekid vatre na Bliskom istoku ispravnom odlukom.
– Zelenski: SAD ignorišu dokaze da Rusija pomaže Iranu jer veruju Putinu
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da je pokušao da skrene pažnju Bele kuće na blisku saradnju Moskve i Teherana, ali da su Sjedinjene Američke Države ignorisale ubedljive dokaze da Rusija pomaže Iranu da gađa američke baze na Bliskom istoku jer „veruje“ ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.






















