Srbija na Mundijalu – Mitrović presudio Portugalu

Izvor:

Fudbaleri Srbije pobedili su Portugal sa 2:1 u poslednjem meču kvalifikacija za Mundijal i direktno se plasirali na Svetsko prvenstvo u Kataru.

Pobedu i plasman na Mundijal doneo je Aleksandar Mitrović, golom u 90. minutu na asistenciju Dušana Tadića, a „Orlovi“ su trijumfovali preokretom.

On je ušao u drugom poluvremenu, a nije bio starter zbog stomačnih problema i ipak je kao rezervista kompletirao čudo u Lisabonu, gde je Srbija imala i malo sreće posle pogotka Dušana Tadića u prvom poluvremenu.

Upravo je kapiten Srbije bio jedan od pojedinaca koji su iz senke naterali Kristijana Ronalda i ostale zvezde Portugala na plač, jer je u dva poteza praktično rešio meč.

Srbija je u meč ušla na najgori mogući način. Nepažnja Nemanje Gudelja i veoma verovatno faul Bernarda Silve nad njim kažnjeni su već u drugom minutu.

Silva je ukrao loptu Gudelju s leđa, prosledio je do Renata Sančeza, a ovaj je izašao sam ispred nemoćnog Predraga Rajkovića.

Sudija Danijele Orsato nije pokazao da je Silva napravio prekršaj, pa je Portugal rano poveo.

„Orlovi“ su od tog trenutka zaigrali mnogo bolje i angažovanije. Početni šok ih nije potresao i poremetio, pa je već u devetom minutu poništen gol Strahinje Pavlovića.

Do Strahinje je lopta doletela od Nikole Milenkovića, ali su sudije pokazale da je „Bleki“ napravio faul, pa pogodak nije priznat.

Samo tri minuta kasnije, Dušan Vlahović je dobio pas u šesnaestercu, okrenuo se i levicom pogodio stativu.

Gudelj je u 14. minut ponovo pogrešio i izgubio loptu za slobodan udarac Portugala pred kaznenim prostorom. Ronaldo je pucao i nije bio precizan.

Piksijev tim je na terenu bio bolji, napadao je i u 33. minutu se to isplatilo, uz malo sreće.

Dušan Tadić je šutirao sa preko 20 metara, Rui Patrisio je propustio loptu kroz ruke jer se ona odbila od jednog igrača Portugala, prevarila ga i ušla u mrežu za 1:1.

Do kraja poluvremena je našoj reprezentaciji poništen još jedan gol, kada je Vlahović bio u nedozvoljenoj poziciji pred finiš.

Po isteku 45. minuta rezultat je ostao 1:1, ali su igrači Srbije bili bolji na terenu i imali su čemu da se nadaju u nastavku.

Od prvog minuta drugog poluvremena se na terenu našao Aleksandar Mitrović umesto Nemanje Gudelja.

Srbija je igrala presing u tom delu igre, ali je Portugal prvi zapretio ozbiljno u 52. minutu kada je kontru istrčao Sančez.

Ostavio je za sobom Pavlovića, Rajković mu je skratio ugao i odbranio, a Lukić je loše reagovao i umalo od svog saigrača zatresao svoju mrežu.

Domaći igrači su u narednih dvadesetak minuta konstantno pokušavali da umrtve igru i tek u 78. minutu je bilo veće opasnosti pred golom Portugala.

Vlahović je šutirao sa desetak metara, pogodio je Danila u šesnaestercu i bio izblokiran. Sve do kraja meča, Srbija je ostala u pozicionom napadu i kaznila je pasivnost protivnika u 90. minutu.

Sevnuo je centaršut Tadića sa desne strane, Mitrović je izbegao ofsajd zamku i glavom je pogodio mrežu za 2:1 i veliku radost našeg tima i stručnog štaba.

„Orlovi“ su izdržali još pet minuta nadoknade posle tog gola, Portugal se nije oporavio od šoka i Srbija je ostvarila najveću pobedu od one protiv Nemačke na Svetskom prvenstvu u Južnoj Africi.

Portugal – Srbija 1:2 (1:1)

(Sančez 2 – Tadić 33, Mitrović 90)

Stadion: Da Luž, Lisabon; Kapacitet: 65,647; Glavni sudija: Danijele Orsato; Pomoćnici: Karbone, Pereti; Četvrti arbitar: Masimilijano Irati

Portugal: Patrisio – Fonte, Dijaš, Kanselo, Nunjo Mendeš, Renato Sančez, Danilo, Mutinjo, B. Silva, Žota, Ronaldo. Selektor: Fernando Santoš.

Srbija: Rajković – Milenković, Veljković, Pavlović, Gudelj, Lukić, S. Milinković-Savić, Kostić, Tadić, Živković, Vlahović. Selektor: Dragan Stojković